ATS و نقش آن در تاسیسات الکتریکی

ATS

در بحث تجهیزات صنعتی و تاسیسات الکتریکی برخی مواقع نیاز است یک سیستم تغذیه مناسب و بدون قطعی داشته باشیم. مثلا در مورد صنعتی نیاز است که اگر شبکه برق اصلی کارگاه به هر دلیل قطع شد بتوانیم تغذیه کارگاه را از یک دیزل ژنراتور تامین کنیم. یا نمونه دیگر بیمارستانها هستند.در بیمارستانها داشتن یک سیستم تغذیه بدون وقفه در صورت بروز مشکلاتی چون قطعی یا افت برق شبکه، امری بسیار ضروری است. به همین منظور سیستم ها و تابلوهای برقی طوری طراحی شده اند که خیلی سریع در هنگام خطا در شبکه برق اصلی ، تغذیه واحد صنعتی یا یک ساختمان مثل بیمارستان را از طریق ژنراتور و یا UPS تامین کنند.

سیستم ATS که مخفف کلمات Automatic Transfer Switch است دقیقا برای این منظور طراحی شده است.

قابلیتهایی سیستم ATS :

۱- انواع خطاها را تشخیص می دهد.این خطا می تواند قطع کامل تغذیه شبکه باشد و یا افت ولتاژ خارج از حد استاندارد شبکه برق و یا حتی تغییرات فرکانس

۲- خیلی سریع تغذیه بارها را از روی تغذیه اصلی برداشته و بروی تغذیه های اضطراری مثل ژنراتور منتقل می نماید.

۳- زمانی که تغذیه شبکه به حالت عادی بازگشت دوباره بارها را به تغذیه اصلی منتقل می کند.

 

از نظر نیاز و کاربرد، سیستم ATS دارای ساختارهای متفاوتی است. بر این اساس  میتوان ۴ نوع ساختار در نظر گرفت :

۱- دو ژنراتور برای تغذیه در دسترس بوده که با ایجاد خطا در یک سمت ، هر یک از بارها بر روی ژنراتور دیگر سوئیچ می شود.

در این حالت می توان یکی از ژنراتور ها را اصلی  و دیگری را اضطراری در نظر گرفت.

۲- یک ژنراتور و یک خط تغذیه از شبکه برق وجود دارد که با ایجاد خطا بارها به روی ژنراتور، که بیشتر تغذیه ها و سیستمهای ATS نیز به این صورت هستند، سوییچ می شوند.

۳- دو خط تغذیه از شبکه برق وجود داشته باشد که با ایجاد خطا ، بارها از روی یک خطا جدا شده و بر روی یک خط دیگر سوییچ می شوند (در این حالت ژنراتور وجود ندارد). این مورد بیشتر در شبکه های توزیع دیده میشود.

۴- علاوه بر دو خط تغذیه در سیستم ما ، ژنراتور نیز موجود می باشد

ساختار ساده سیستم ATS :

همانطور که گفته شد پر کاربردترین نوع ساختار ATS همان نوع دوم است ولی همین ساختار هم دارای روش های مختلف اتصال و عملکرد می باشد

اتصال پایه یک سیستم ATS به این صورت است که دو ورودی تغذیه اصلی و تغذیه اضطراری داشته، هر کدام از ورودی ها می تواند دارای یک کلید اصلی مثل یک کلید اتوماتیک باشند. ورودی ها به یک سوئیچ دو وضعیته متصل که بر اساس شرایط بار را به هر یک از ورودی ها متصل می نماید. منبع اصلی ورودی میتواند تک فاز و سه فاز بوده، همچنین سوئیچ می توان یک دو عدد کنتاکتور و یا دو عدد SSR باشد.اینکه سیستم از کجا تشخیص می دهد که سوئیچ بایستی در چه وضعیتی قرار بگیرد توسط یک کنترل کننده مرکزی انجام خواهد شد. این کنترلر در هر لحظه ولتاژ ها و جریان های ورودی را تشخیص و در صورت نیاز دستور تغییر وضعیت سوئیچ را صادر خواهد نمود. در اصطلاح به برخی از تابلوهایی که از سیستم ATS در آنها استفاده شده است تابلوی برق چنج آور CHANGE OVER گفته می شود.

نیرو آفرینان پاسارگاد، فروش و خدمات دیزل ژنراتور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.