سیستم نشت یاب به روش اولترا سونیک چیست و چگونه عمل میکند؟

سیستم نشت یاب به روش اولترا سونیک

تشخیص تجهیزات معیوب و خراب ، قبل از اینکه باعث بروز مشکل در شبکه شده و ایجاد خسارت نمایند ، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. یکی از نشانه های معیوب بودن برخی از تجهیزات بروز نشتی جریان و یا پدیده فشارضعیف کرونا در آن قطعه می باشد . به عنوان مثال ، مقره های آسیب دیده و یا سرکابلهای خراب قبل از پانچ و یا مشکلی که باعث ایجاد fault بر روی شبکه گردند ، دارای نشتی جریان ضعیفی هستند و به بیان صحیح تر پدیده کرونا و یا ترکینگ در آنها روی می دهد.

در محل تولید کرونا، نور(بیشتر در طیف ماورا بنفش )امواج صوتی ، تشعشعات الکترومغناطیسی گاز ازن وتشعشعات دیگری تولید می شود .

فعالیت کرونا می تواند روی لبه های تیز سخت افزارهای انرژی دار شده، لایه های هادی شکسته شده ویا مقره های معیوب رخ دهد. آرک زدن شکست گازها ی بین دو الکترود یا دو رسانا یا نیمه رسانا را کامل می کند . به عنوان مثال به جرقه هایی که روی مقره ها زده می شود ، می توان اشاره کرد .از آنجاکه پدیده کرونا وآرک زدن می توانند مشکلاتی را برای مصرف کنندگان انرژی ایجاد نمایند ، این موضوع که بتوان محل دقیق منبع آرک یا کرونا را تشخیص داد، تا متناسب با آن کار مقتضی صورت پذیرد، از اهمیت خاصی بر خوردار است. بعضی از روشها مانند استفاده ازامواج اولتراسونیک به بازرسان امکان تشخیص منطقه کلی که منبع تولید کرونا و آرک در آنجا قرار دارد( هادی و مقره ) را فراهم می آورد.

دستگاه عیب یاب تجهیزات به روش اولتراسونیک با استفاده از قدرت تشخیص امواج فراصوتی تشکیل شده ، در هنگام پدیده آرک زدن و یا کرونا این قابلیت را دارا می باشد که قبل از وقوع حادثه و معیوب شدن تجهیز ، بروز مشکل در آن را تشخیص دهد . بنابر این استفاده از این وسیله می تواند برای شناسایی تجهیزات و قسمتهای معیوب شبکه بسیار مفید واقع شود

اجزای تشکیل دهنده دستگاه:

دستگاه نشت یاب تجهیزات به روش اولتراسونیک از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. یک قسمت مربوط به متمرکز کننده و سنسور گیرنده اولتراسونیک است که وظیفه آن دریافت امواج صوتی و انتقال آن به پردازنده دستگاه می باشد. قسمت دوم ، قسمت اصلی دستگاه است که امواج اولتراسونیک دریافتی را پردازش نموده و خروجی را به صورت صوت قابل شنیدن از طریق گوش انسان ، به بلندگو می دهد و همچنین بر روی L.C.D دستگاه قابل نمایش است.در آزمایش فراصوتی یا اولتراسونیک از موج با فرکانس فراتر از آستانه شنوایی انسان استفاده میشود. در این تست دستگاه با انتشار موج آلتراسونیک به درون قطعه مورد تست و مشاهده و تحلیل موج برگشتی میتوان به وجود عیب وعیوب در قطعه پی برد.

در دستگاه تست و عیب یابی به روش التراسونیک انرژی الکتریکی توسط وسیله ای به نام ترنسدیوسر از یک ماده(Probe)یا پراب به انرژی صوتی یا همان موج آلتراسونیک تبدیل میشود.پراب(Transducer) پیزوالکتریک ساخته شده است ، که قادر است انرژی الکتریکی را به امواج صوتی یا آلتراسونیک تبدیل کند، و همچنین بابرخورد موج آلتراسونیک به پراب انرژی الکتریکی ایجاد خواهد شد.

عملکرد دستگاه:

دستگاه نشت یاب اولتراسونیک و آشکار ساز کرونا دستگاهی قابل حمل بوده و با دریافت امواج اولتراسونیک آنها را به امواج صوتی شنوایی تبدیل می کند.این امواج توسط بلندگو و یا گوشی شنیده شده و همچنین میزان دامنه این امواج در صفحه نمایشگر قابل مشاهده می باشد. این دستگاه برای مکان یابی نشتی های گاز و منابع کرونا طراحی شده است که این اعمال را با دریافت امواج اولتراسونیک انجام می دهد. با استفاده از جهت دهنده مخروطی شکل امواج و متمرکز کننده بشقابی ، می توان در یک فاصله مطمئن از تجهیزات فشار قوی به سرعت منابع نشت اولتراسونیک را تشخیص داد. سیستم آشکار ساز اولتراسونیک طراحی شده ، شامل صفحه نمایش شدت موج، بلندگو، پروب اولتراسونیک، جهت دهنده مخروطی شکل امواج، متمرکز کننده بشقابی و گوشی می باشدشرکت توزیع برق میتواند با تهیه دستگاه نشت یاب اقدام به شناسایی سرکایل ها و مقره های معیوب نموده و قبل از بروز خاموشی ناخواسته اقدام به تعویض کند.

منبع: برق نیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.