درختی که قادر به تصفیه هوای شهر است

درخت شهری

این دیوار که ۴ متر ارتفاع و ۳ متر عرض دارد و از خزه پوشیده شده است کاملاً خودکار است، انرژی‌اش را از صفحات خورشیدی می‌گیرد، آب مورد نیازش را از باران می‌گیرد و رطوبت موردنیاز گیاهان را به‌وسیله‌ی حس‌گرهایی اندازه‌گیری می‌کند و بنا به نیاز گیاه به آن آب می‌رساند.

 

درخت شهری درواقع دیواری گیاهی است که قادر است به اندازه‌ی ۲۸۵ درخت هوا را تصفیه کند. این دیوار که ۴ متر ارتفاع و ۳ متر عرض دارد و از خزه پوشیده شده است کاملاً خودکار است، انرژی‌اش را از صفحات خورشیدی می‌گیرد، آب مورد نیازش را از باران می‌گیرد و رطوبت موردنیاز گیاهان را به‌وسیله‌ی حس‌گرهایی اندازه‌گیری می‌کند و بنا به نیاز گیاه به آن آب می‌رساند.

خزه‌های این دیوار قادرند در سال ۲۴۰ تن گاز و ذرات معلق مضر را جذب کند که معادل قدرت تصفیه ۲۸۵ درخت است. این دیوار تا ۹۵ درصد از کاشت همین تعداد درخت ارزان‌تر است و کمتر از یک درصد فضای همین تعداد درخت را اشغال می‌کند.این دیوار در حال حاضر در ۲۰ شهر جهان نصب‌شده و به‌زودی در کشورهای متعدد دیگری ازجمله هند جایی که آلوده‌ترین شهرهای جهان واقع‌شده‌اند نصب خواهد شد.

ایران تعدادی از آلوده‌ترین شهرهای دنیا از جمله تهران، اهواز و زابل را در خود جای داده است و استفاده از این نوع فن‌آوری‌ها می‌تواند راهکار مناسبی برای کاهش آلودگی در شهرهای کشور باشد.

منبع: برق نیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.