اقداماتی که هنگام برق گرفتگی کودکان باید انجام شود

برق گرفتگی کودکان

پیشگیری از شوک برق گرفتگی کودکان 

بهترین راه پیشگیری از صدمات الکتریکی یا شوک برق گرفتگی کودکان، این است که محل خروج تمام پریزها و منابع برق با محافظ پریز برق یا درپوش پریز برق مسدود شوند. تمام سیم‌های برق، باید دارای عایق مناسب بوده و دور از دسترس کودکان باشند. اگر کودک در محلی است که در آنجا وسیله الکتریکی وجود دارد، باید کاملا تحت نظر قرار گیرد. وسایل برقی کوچکی که در نزدیکی وان حمام یا استخر قرار دارند، بسیار خطرناک به شمار می‌روند.

شوک برق گرفتگی کودکان بسیار خطرناک است. وقتی انسان در تماس مستقیم با منبع الکتریسیته قرار می‌گیرد، جریان برق از بدن او عبور می‌کند و حالتی ایجاد می‌کند که به آن شوک الکتریکی می‌گویند.

برحسب مقدار ولتاژ جریان برق و مدت زمان تماس با آن، این شوک می‌تواند موجب بروز ناراحتی مختصر تا آسیب شدید منجر به مرگ شود.

بچه های کوچک، به خصوص آن‌ها که نوپایند، شوک الکتریکی را وقتی تجربه می‌کنند که سیم برقی را گاز می گیرند یا اشیای فلزی، مانند میخ، سنجاق، چنگال یا چاقو را به پریز برقی را به پریز برق یا وسیله برقی وارد می‌کنند. بشوک برق گرفتگی کودکان گاه می‌تواند ناشی از استفاده نادرست از اسباب بازی‌های برقی یا اتصال جریان برق به داخل آبی باشد که کودک در آن قرار دارد. لامپ‌های برقی مسئول ۲۰ درصد مواد برق گرفتگی به شمار می روند. درخت کریسمس و لامپ‌های تزئینی آن از جمله موارد ایجاد خطر شوک برق گرفتگی هستند.

اگر کودک‌تان دچار برق گرفتگی یا شوک الکتریکی شود، ممکن است سوختگی پوست، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن، انقباض عضلانی، درد، ضعف، سردرد یا اختلال شنوایی شود.
اگر خردسال‌تان یک جریان الکتریکی را با دست، پا، دهان و… لمس کند، آن جریان از نقطه‌ای از بدن او عبور می‌کند. بسته به قدرت، جریان الکتریکی و طول زمانی که کودک‌تان با آن در تماس باشد، این امر ممکن است باعث به وجود آمدن شوک و حس برق گرفتگی، سوختگی یا آسیب و جراحت جدی به کودک‌تان شود.
یک شوک الکتریکی ممکن است بسیار مختصر باشد و به هیچ آسیب بلند مدتی منجر نشود. اما از طرفی یک جریان قوی که از نقطه‌ای از بدن کودک‌تان وارد شده و از نقطه دیگر خارج شود می‌تواند تمام بافت‌های موجود در آن مسیر را تخریب کند.
اگر کودک‌تان دچار برق گرفتگی یا شوک الکتریکی شود، ممکن است سوختگی پوست، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن، انقباض عضلانی، درد، ضعف، سردرد یا اختلال شنوایی شود. یک شوک الکتریکی بسیار شدید همچنین می‌تواند موجب بیهوشی، قطع تنفس، تشنج، ایست قلبی، آسیب به مغز، قلب، اندام‌های دیگر و حتی مرگ شود.

در هنگام شوک برق گرفتگی کودکان چه باید کرد؟

اگر متوجه برق گرفتگی کودک شدید، اولین کاری که انجام می‌دهید این باشد که در صورت امکان منبع الکتریکی را خاموش کنید- برای مثال سیم را از برق بکشید یا کنتور برق را قطع کنید. هیچ وقت هول نشوید و با دست خیس یا دست لُخت به کودک‌تان که هنوز به جریان الکتریکی متصل است دست نزنید و گرنه نه تن‌ها کودک‌تان را نجات نمی‌دهید بلکه خودتان هم دچار برق گرفتگی می‌شوید. اگر نتوانستید منبع الکتریکی را قطع کنید برای جدا کردن کودک‌تان از برق از یک جسم نارسانا مانند مجله لوله شده یا چوب استفاده کنید (به هیچ وجه جسم آهنی نباشد).

اگر نتوانستید جریان برق را قطع کنید، سعی کنید کودک را از تماس با برق جدا کنید و در این حال نیز دستان برهنه خود را در تماس با کودک قرار ندهید زیرا برق به بدن شما نیز متصل خواهد شد. برای این کار از وسایلی که در مقابل الکتریسیته عایق هستند، مثل یک لاستیک یا موادی که در بالا به آن اشاره شد، استفاده کنید (توجه: هیچ یک از موارد فوق جز قطع منبع برق، روش‌های مطمئنی به شمار نمی‌روند).
به محض اینکه جریان قطع کردید (یا کودک از آن جدا شد)، تنفس کودک، رنگ پوست و توان پاسخگویی‌اش را چک کنید. اگر تنفس یا ضربان قلب او متوقف شده بود، یا خیلی تند و نامنظم بودند، برای بازگشت به وضع طبیعی، به انجام CRP مشغول شوید و ضمن آن به مرکز فوریت‌های پزشکی زنگ بزنید. در این شرایط در صورتی که نیاز نیست از حرکت دادن کودک خودداری کنید. زیرا امکان دارد در اثر شوک، شکستگی‌هایی در مهره ها ایجاد شده باشد. اگر کودک به هوش است و به نظر می‌رسد که شوک خفیف بوده است. از نظر سوختگی پوست در محل اتصال سیم، به خصوص اگر دهان، نقطه تماس با جریان برق بوده است، به جستجو سوختگی بپردازید. بعد با پزشک او تماس بگیرید.
اگر کودک‌تان خوب نفس می‌کشد رنگ پوستش را چک کنید؛ اگر رنگ پریده است با اورژانس تماس بگیرید. تا اورژانس برسد به کنترل کودک ادامه داده و در صورت لزوم CPR بدهید.
در پوست کودک به دنبال سوختگی بگردید، زیرا برق گرفتگی می‌تواند سوختگی ایجاد کند، شاید سوختگی در ظاهر جدی به نظر نرسد، اما ممکن است در واقع بسیار عمیق و دردناک باشد. تشخیص سوختگی که در لب ایجاد شده می‌تواند مشکل باشد.
اگر کودک‌تان سوختگی دارد، هر قدر هم که سطحی به نظر برسد روی آن یخ نگذارید و پُماد یا چیز دیگری نمالید. حتماً کودک‌تان را به اورژانس ببرید تا پزشک در این باره تصمیم‌گیری کند.
اگر پزشک تشخیص دهد که کودک‌تان از آسیب دیدگی اندام داخلی رنج می‌برد ممکن است آزمایش‌هایی را تجویز کند. در صورت وجود سوختگی یا آسیب داخلی شدید کودک‌تان ممکن است در بیمارستان بستری شود.

منابع:

پی شلوو، استیون(۱۳۹۲) کتاب جامع سلامت کودک(ترجمه دکتر سید احمد سیادتی) انتشارات طبیب

کلایگمن، مارکدانت(۱۳۹۳) مبانی طب کودکان نلسون(ترجمه اساتید دانشگاه علوم پزشکی) انتشارات ارجمند

تبوتی،بهنام، (۱۳۹۳) دانستی پزشکی خانوادهانتشارات طبیب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.